animo

titles lokalizacja

ptaki01

Zwierzyniec – Przestrzeń Ducha i Prestiżu

„Rezydencja Focha” położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie historyczno-patriotycznego założenia urbanistycznego, utworzonego z osi ulic Marszałka Piłsudskiego i Marszałka Ferdynanda Focha, łączącej, historyczne centrum miasta z Kopcem wniesionym w 1823 r. na szczycie wzgórza Bł. Bronisławy, jako  pomnik chwały bohatera dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego - Tadeusza Kościuszki. Głęboka duchowa symbolika prostej linii, łączącej Stare Miasto z jego dziedzictwem polskiej kultury, teatrami, muzeami, kościołami, grobami świętych i królów, naukową spuścizną Uniwersytetu Jagiellońskiego -  z Kopcem Kościuszki - pomnikiem bohatera walki o wolność. Wyznacza pokoleniom Polaków kierunek patriotycznego działania. Jednocześnie dodaje otuchy i nadziei, że skoro udało się pomóc ocalić wolność Amerykanom poprzez kierowanie walką w jej obronie, budową twierdz i pierwszej wojskowej uczelni w West Point w Stanach Zjednoczonych Ameryki przez Polaka generała Tadeusza Kościuszkę. To i nam jego następcom i rodakom musi się udać odnieść zwycięstwo w walce z zaborcami, o wolną i niepodległą Polskę. Z biegiem lat świadomość wagi tego sukcesu rośnie już nie tylko na miarę Polską, ale i globalną  mierzoną wpływem jaki miała i ma, najbogatsza demokracja świata USA, na losy Ziemi. Dzisiaj i my możemy oddychać wolnością, która służy nam wyjątkowo. Dowody jej dobroczynnego oddziaływania widać na ulicach, centrach handlowych, drogach pełnych kipiących energią ludzi, realizujących swoje marzenia. Szkoda, że tylko 20 ostatnich lat mogliśmy z niej korzystać. Teraz wiadomo  na pewno, że było warto pod wodzą Marszałka Piłsudskiego wytyczać granice Niepodległej Rzeczypospolitej, zwycięsko powstrzymać pochód totalitaryzmu z pod znaku Czerwonego Sztandaru, Pięcioramiennej Gwiazdy oraz Sierpa i Młota czy cierpliwie znosić i wyszydzać marazm i apatie systemu opresji „komunistycznego raju” po 1945 r., by 1989 roku odstawić ostatecznie go do lamusa historii.

Obecność w tej przestrzeni urbanistycznej i duchowej (bogatej w uniwersalne „planetarne” wartości dla, których warto poświęcić życie, bo bez nich życie traci powab, smak i sens), nobilitowała w okresie międzywojennym II Rzeczypospolitej, tak jak i dzisiaj. Była potwierdzeniem posiadanego statusu majątkowego oraz stawała się wyrazem przynależności do elity społeczeństwa we wszystkich jej wymiarach  kulturalnym, politycznym i ekonomicznym. Wyrazem tego jest ciąg eleganckich willi, rezydencji, Gmach Muzeum Narodowego, ikona polskiego i światowego modernizmu Hotel Cracovia, wreszcie ostatnio ukończony Stadion Piłkarski Cracovia, wybudowanych wzdłuż Al. Marszałka F. Focha na skraju Błoń Krakowskich - publicznej przestrzeni - świadka wydarzeń historycznych i patriotycznych, jak wymarsz I Kadrowej Józefa Piłsudskiego spod Oleandrów w 1915, defilad, pokazów, uroczystości religijnych (niezapomniane msze papieskie z udziałem kilku milionów osób!), zawodów sportowych i spotkań towarzyskich.

Przyroda, sport i rekreacja na Zwierzyńcu

Jednakże nie tylko bogata w pozytywne znaczenia historia tego miejsca ma wpływ na atrakcyjność zamieszkania w nim. Ale przede wszystkim walory otaczającego „Rezydencję Focha” przyrodniczego krajobrazu jak malowniczy masyw wzgórza Bł. Bronisławy porośniętego bujną roślinnością Lasu Sikornika, bulwarów Rudawy, pięknie utrzymanych ogrodów, zielona przestrzeń Krakowskich Błoń . To wszystko sprawia, że po wyjściu z apartamentu  trafiamy na trasy spacerowe, rowerowe, do uprawiania joggingu, nordic walking czy beztroską przestrzeń do zabawy dla ukochanego czworonożnego przyjaciela, które ciągną się przez kilkanaście kilometrów zielonymi bulwarami i wałami Rudawy, aż do Rząski i Mydlnik wraz z górującymi nad nimi masywami bukowego Lasu Wolskiego i Lasu Sikornika z kilkudziesięcioma kilometrami zróżnicowanych leśnych duktów i alejek Szlaku Dwóch Kopców wokół Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego i Kopca Piłsudskiego. Tylko pięćset metrów potrzebujemy przejść by znaleźć na wiślanych bulwarach, którymi możemy np. po przebyciu ok.10km dotrzeć urokliwą doliną Wisły, aż do Tyńca z przepięknie położonym na białej skale średniowiecznym klasztorem benedyktynów.

Tuż za progiem „Rezydencji Focha” w odległości 100 m znajduje się sześć kortów tenisowych, w tym dwa kryte na terenie KS „Zwierzyniecki”, a w KS „Juwenia” prosperuje duży fitness i dwie zielone murawy dla zespołu pierwszoligowego rugby i piłkarzy. Nieco dalej są trzy baseny pływackie 25m przy ul. Buszka, Reymonta i Ingardena. W zasięgu wzroku są dwa nowo zbudowane stadiony piłkarskie TS Wisła i MKS Cracovia. W pobliskim Parku im. dr Jordana jest mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży, w postaci, sztucznego stawu, ogródków kawiarnianych, boisk i urządzeń sportowych.

Atrakcje historycznego, naukowo - kulturalnego i turystycznego centrum Krakowa pod ręką

Od tętniącego życiem serca Krakowa jakim jest Stare Miasto dzieli nas jedynie dwie minuty jazdy samochodem lub kilkunasto minutowy spacer skrajem wielkiej łąki Błoń Krakowskich wzdłuż al. Marszałka Ferdynanda Focha. Po dojściu do skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów oczy ucieszy widok Gmachu Muzeum Narodowego, Hotelu Cracovia, Kina Kijów, Collegium Śląskiego UJ. Po ich przekroczeniu wchodzimy w ul. Piłsudskiego zaczynającą się z prawej strony „Małym Amsterdamem” kwartałem kamienic, zaprojektowanych przez słynnego krakowskiego architekta Talowskiego na przełomie XIX i XX, których fasady nawiązują do stylu holenderskiego renesansu. Naprzeciwko niego znajduje się budynek siedziby słynnego „SOKOŁA” kuźni patriotycznej i sportowej, kadr dla Legionów Piłsudskiego. Jeszcze tylko dwieście pięćdziesiąt metrów gdy miniemy dawny secesyjny gmach Drukarni Narodowej docieramy do Plant Krakowskich i budynku Collegium Novum siedzibą Wydziału Prawa i Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po następnych 250 m docieramy do Krakowskiego Rynku z gwarnymi, kolorowych parasolami kawiarnianych i restauracyjnych ogródków, sklepami, galeriami sztuki, muzeami, Kinem i „Piwnicą Pod Baranami” oraz Teatrem Pod Ratuszem.

mapka focha

 

otoczenie

 

okolica

projekt i wykonanie ayago.pl